Tallinna Ühisgümnaasium on liitunud Rohelise kooli programmiga alates novembrist 2016.

Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks kodanikeks. Tänased noored otsustavad tulevikus, millises maailmas elame ja kuidas Maa rikkusi kasutatakse. Programm toob keskkonnasäästliku mõtteviisi kooli tegemistesse.

Meie kool on programmis osalemisega pälvinud ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud ökomärgise, milleks on Roheline lipp.

Ülemaailmselt juhib programmi Foundation for Environmental Education (FEE) – Taanis asuv valitsusväline mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada kestlikku arengut. Eestis juhib Rohelise kooli programmi Eesti Looduskaitse Selts (ELKS), olles FEE täieõiguslik liige. Programmi tegevusi koordineerib Tartu loodusmaja.

Meie keskkonnapõhimõtted on:

1. Koolipere keskkonnateadlikkuse tõstmine.

2. Kokkuhoid ja kooli ökoloogilise jalajälje vähendamine.

3. Füüsilist, vaimset ja sotsiaalset tervist tugevdavate eluviiside juurutamine.


reede, 22. mai 2020

22. mai on ülemaailmne elurikkuse päev ja 24. mai Euroopa kaitsealade päev


Elurikkuse hoidmine algab meist endist. Loodusest saame kõik eluks vajaliku – toidu, vee, hapniku, materjalid ehituseks ja riieteks, kütused, ravimid, aga ka vaimseks terviseks vajaliku rahu ja vaikuse. Vaid kaitsealadel looduse hoidmisest ja kaitsmisest ei piisa. Igaüks saab oma valikute ja teadlike tegudega anda panuse elurikkuse hüvanguks. Mõned näited sellest, kuidas igaüks saab loodust hoida, on koondatud plakatile „Hoia, mida armastad!“ – see on ka Eesti looduskaitse juubeliaasta tunnuslause.

Üks lihtne ja palju vastukaja saanud soovitus on jätta osa murust oma kodu ümbruses niitmata. See aitab suurendada liigirikkust ja toetada tolmeldajaid. Kuniks naabri pilk otsib ikka harjumuspärast ühtlast, kuid liigivaest rohelist pinda, võib mõne metsikuma välimusega aianurga või lillerikka rohulapikese tähistada siltide „Hoian siin elurikkust!“ või „Ma ei ole laisk – hoian siin elurikkust!“ abil. Sildi saab igaüks ise välja printida ja kinnitada sobivale alusele oma aias. Sildid ja looduskaitsekuuga seonduva info leiab Keskkonnaameti kodulehelt ja Facebooki fännilehelt. Oma hoiakuid saab väljendada ka sotsiaalmeedias, kasutades Facebooki profiilipildil Keskkonnaameti looduskaitsekuu raami sõnumiga „Hoia, mida armastad!“.

Elurikkuse päeva tähistades võtab Keskkonnaamet viktoriini vormis kokku kevadise Facebooki-postituste sarja „17 kevadist hetke“ ning pakub postitustes tutvustatud liikide otsimist tähesegadikust. Postitustesarja kaudu tutvustatakse seeni, linde, kahepaikseid, imetajaid, putukaid, kalu kui ka taimi.
Kaitsealade päeva tähistamiseks kutsume mõistust teritama viktoriinil „Hoia, mida armastad!“. See on lihtne ja kiire kokkuvõte looduskaitsekuu vältel sotsiaalmeedias jagatud sõnumitest, sisaldades teadmisi elurikkuse ja meie rahvusparkide kohta. Keskkonnaameti viktoriinid valmivad koostöös malumang.ee-ga ning on mõeldud nuputamiseks kõigile huvilistele kuni selle aasta lõpuni.

Looduskaitsekuuks on uue kuue ja sisu saanud koduleht www.kaitsealad.ee, mis võimaldab ühest kohast saada teavet Eesti kaitsealade väärtustest ja kaitse korraldamisest. Lisaks senisele kahekümne kaitseala täpsemale käsitlusele on lehe kaardirakenduse kaudu võimalik mugavalt jõuda ka väiksemate kaitsealade ja teiste loodusobjektide teabeni Eesti Looduse Infosüsteemis (EELIS). Kaitsealade lehel on nüüdsest ka käepärane mobiilivaade. Kodulehe arendamine toimus koostöös Keskkonnaagentuuri ja Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskusega ELME projekti raames.
Nii algaval nädalavahetusel kui ka edaspidi kutsume tegema head Eesti loodusele. Looduskaitse 110. juubeliaasta tähistamiseks soovime kokku koguda vähemalt 110 paid meie looduse heaks. Ootame lühikesi kirjeldusi koos fotoga aadressile 110paid@keskkonnaamet.ee, et saaksime jagada neid inspireerivaid näiteid ka Keskkonnaameti kodulehel ning Facebooki albumis.


Elo Raspel
Keskkonnahariduse spetsialist          
Keskkonnahariduse osakond | Keskkonnaamet
Endla looduskeskus | Tooma küla, Jõgevamaa

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar